Salzburg

Jako rodiště a působiště Wolfganga Amadea Mozarta a jako dějiště Salcburského festivalu je Salcburk světově proslulý. Podíváte-li se blíže, objevíte dokonalou harmonii přírody a architektury zasazené v nádherném panoramatu okolních hor a jezer.
Procházka barokním městem na břehu řeky Salzach, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, na návštěvníka dýchne historií a zároveň připraví překvapivě moderní pohledy.
Zámek Mirabell a okolní zahrada nabízejí ohromující pohlednicový výhled na symbol Salcburku, mohutnou pevnost Hohensalzburg z 11. století, trůnící majestátně nad Muzeem moderny na Mönchsbergu. Srdcem Starého města je středověká Getreidegasse, kde se narodil nejslavnější syn Salcburku, W.A. Mozart, dnes patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším nákupním ulicím světa.

Lidé se zde rádi setkávají v tradičních kavárnách, u „Melange“ (káva s našlehaným mlékem) nebo „Großer Brauner“ (dvojité espresso) v kavárně Tomaselli, nejstarší kavárně Rakouska, nebo hned naproti v kavárně Fürst, kde můžete ochutnat originální Mozartovy koule, které zde dodnes ručně vyrábí pravnuk jejich vynálezce. Ty jsou ostatně ideálním dárkem z cest, protože ty pravé, originální dostanete jen v Salcburku. Večer si pak můžete vychutnat v nejstarším restaurantu ve střední Evropě, v Klášterním sklepě Sv. Petra, a nejlépe při Mozartovské večeři s nejkrásnějšími áriemi z Mozartových oper a pokrmy dle originálních receptů z Mozartovy doby. Kdo to má raději trochu modernější, určitě by neměl vynechat Red Bull Hangar 7. Hangár č. 7, původně plánovaný pro umístění sbírky historických letadel a závodních automobilů Formule 1, se stal synonymem avantgardní architektury, moderního umění a špičkové gastronomie.